Roosendaal

Bewoners Kalsdonk blij en trots op nieuw plein: ‘Dit had de wijk nodig’

Videospeler wordt geladen.
Huidige tijd 0:00
Tijdsduur 0:00
Geladen: 0%
Streamtype LIVE
Resterende tijd 0:00
 
1x
    • Hoofdstukken
    • beschrijvingen uit, geselecteerd
    • ondertiteling uit, geselecteerd

      Liselotte de Lobel Liselotte de Lobel

      Feest bij buurthuis Kalsdonk in Roosendaal, want het pand heeft een nieuw plein gekregen. Lianne van Eekelen heeft het initiatief genomen om het plein een opknapbeurt te geven. “Ik ben trots dat het hier allemaal staat, dat we van niets iets hebben”, aldus de initiatiefnemer.

      “Beter kon het vandaag eigenlijk niet”, zegt Lianne lachend. Ze verwijst naar de zon en de grote groep bewoners die aanwezig is. Het plein, waar het vrijdagmiddag allemaal om draait, is kleurrijk versierd met slingers en ballonnen die tussen de bomen hangen. Hoewel om half twaalf pas de feestelijke opening is, staan enkele bewoners, buurtcoaches en andere belanghebbenden al op het vernieuwde plein.

      Het plein was voorheen kaal en kende maar een paar kunststofstoeltjes. Daar zijn nu houten banken, tafels, stoelen, parasols en plantenbakken voor in de plaats gekomen. “Het is mooi geworden hé”, zegt een van de bewoners die  aan een statafel staat. Waarop Fronçais Lievns reageert: “Ja, we kunnen er als wijk trots op zijn.” Ook mevrouw Bogers is erg blij met het resultaat. “Het is heel mooi. Er wordt een keer wat gedaan voor de buurt en dat vind ik stikleuk.”

      Van idee tot werkelijkheid

      Het begon met een briefje van een welzijnswerker. “Die kwam met een papiertje langs van de gemeente. ‘Het begint met een idee’, waarbij je je kan inschrijven als je een leuk idee hebt wat je wil realiseren”, vertelt Lianne. De medewerker was de deur nog niet uit, of Lianne had haar idee al geopperd: Een terras voor het buurtcentrum van Kalsdonk. “Hij is teruggekomen, heeft papieren overhandigd en ik ben aan de slag gegaan.”

      In samenspraak met de gemeente heeft Lianne gekeken wat de mogelijkheden waren en hoeveel dat ging kosten. Toen de financiële en logistieke plannen eenmaal rond waren, kon Lianne met de groep buurtbewoners aan de slag. In totaal zijn ze een half jaar bezig geweest, maar het resultaat mag er volgens de bewoners zijn. “Prachtig hoe dat nu geworden is”, vertelt Hans Fronczek, “We hebben nu de banken, waar mensen heerlijk op kunnen zitten. Het is nu een ontmoeting en daar gaat het om. Dat ‘Plekske’, dat plaatsje waar we elkaar kunnen zien.” Daarmee verwijst hij naar de naam van het plein. Op basis van een stemming is gekozen voor de naam ‘Kalsdonks Plekske’. “Brabantser krijg je het niet!”, zegt Hans.

      Een verbetering voor de wijk

      “We moeten eigenlijk meer van dit soort initiatieven hebben”, vindt buurtbewoner Sjef Boshouwers. “Het is erg belangrijk voor de wijk en de mensen.” Uit onderzoek van overheid.nl bleek dat 71 procent van de bewoners in Kalsdonk zich onveilig voelde in de wijk. Dit plein is volgens bewoners een stap in de goede richting. “Het plein is heel belangrijk voor de wijk. Kalsdonk is al een moeilijke wijk, dus ik ben nu blij dat ze dit plein hebben aangepakt. Het brengt een beetje sfeer, brengt een beetje nieuwigheid en dat is hier hard nodig”, aldus Fronçois.