Rijsbergen

‘Historisch besluit’ moet verkeersveiligheid Rijsbergen gaan verbeteren

Sint Bavostraat Rijsbergen

De gemeenteraad van Zundert is eruit: er gaat een rondweg om Rijsbergen komen om de Sint Bavostraat te ontlasten.

Tomlin Smits Tomlin Smits

Wat ooit begon als een motie die Wesley van Steen als raadslid ondertekende, is sinds 11 maart een raadsbesluit waar hij als wethouder mee aan de slag kan. Het geeft aan hoe lang de verkeerssituatie in Rijsbergen de gemeenteraad van Zundert al bezig houdt. Maar de kogel is door de kerk als het aan de raad ligt: de rondweg rondom het dorp Rijsbergen gaat er komen. In gesprek met ZuidWest Update legt Van Steen de situatie uit.

“Ik was als raadslid inderdaad al betrokken bij het onderwerp en heb het later in mijn rol als wethouder doorgezet”, vertelt Van Steen. In 2022 werd namelijk al een motie aangenomen over het verkeersplan Rijsbergen. Destijds kreeg het college de opdracht om prioriteit te geven aan het opstellen van het verkeersplan. Na drie jaar is het dan zo ver: de raad is akkoord. “Nu kunnen wij dan echt aan de slag met het uitwerken van de plannen”, aldus Van Steen.

Rondweg rondom Rijsbergen

Wat Van Steen opvalt is dat het een onderwerp is wat in verschillende lagen van de samenleving speelt. “Als je in de kern van Rijsbergen woont of daar vaak moet zijn, wordt je dagelijks geconfronteerd met gemiddeld zo’n twaalf duizend voertuigen per etmaal die door de Sint Bavostraat rijden. Dat heeft een grote impact op dat gebeid.” Met name de verkeerveiligheid in de Sint Bavostraat en de Risten is iets wat speelt onder de Rijsbergenaren. Uit een enquête onder de inwoners in 2023 bleek al dat Rijsbergen een 4,9 scoorde op het gebied van verkeersveiligheid. “Ik kan me heel goed voorstellen dat zoiets invloed heeft op iemand die daar dagelijks mee geconfronteerd wordt”, vertelt Van Steen.

Door de gesprekken met de bewoners en een onderzoek kon het college van burgemeester en wethouders van Zundert een goed beeld vormen over de verkeerssituatie in Rijsbergen. Daaruit volgde het voorstel, wat nu dus door de raad is goedgekeurd. De grootste verandering die plaats zal vinden is een rondweg rondom Rijsbergen. “De rondweg is de enige structurele oplossing om het vele verkeer uit de dorpskern te weren”, zegt de wethouder. Deze rondweg staat voor de lange termijn op de planning. Op de korte termijn gaat de wethouder aan de slag met de invoering van 30 km/u-zones in de Sint Bavostraat en de Risten. Daarnaast staat in het plan dat er ook een 30 km/u-zone komt op de Ettenseweg.

Historisch besluit

Wethouder Van Steen benadrukt wel dat de term ‘korte termijn’ verkeerd opgevat kan worden. “De invoering van de 30 km/u-zones willen wij namelijk binnen drie jaar gerealiseerd hebben. Dat klinkt misschien raar als wij het over de korte termijn hebben, maar dat is voor wat wij willen realiseren echt wel een korte termijn.” Zo zal het dus ook nog wel even gaan duren voor de rondweg er daadwerkelijk ligt. Eerst gaat Van Steen onderzoeken of het plan juridisch en financieel haalbaar is. “Wij gaan daar echt de tijd en aandacht voor nemen.” Hij vindt het namelijk belangrijk dat in het project zorgvuldigheid centraal staat. “Het is wel gemeenschapsgeld waarmee wij te werk gaan. Ik vind dat je dat op een zorgvuldige en goed onderbouwde manier moet uitgeven”, legt Van Steen uit.

Wel is de wethouder blij dat de raad het voorstel goedgekeurd heeft. Tijdens de raadsvergadering noemde Van Steen het zelfs een “historisch besluit”. “Ik maakte de opmerking met een beetje gevoel voor theater, maar dit is wel de kern van de democratie. Als college krijgen wij een opdracht en die gaan wij zo goed mogelijk uitvoeren.” Uiteindelijk hoopt Van Steen dat hij over een aantal jaar met nog altijd een goed gevoel kan terugkijken op 11 maart 2025. “Hoe mooi zou het zijn als wij dan kunnen zeggen: dat was het startpunt van iets historisch.”

Oproep aan de inwoners

De komende periode gaat de wethouder dus aan de slag met het concreet uitwerken van de plannen. Daarnaast verwacht Van Steen in het tweede kwartaal een variantenstudie over verkeersproblemen in Zundert te kunnen presenteren aan de raad. “Daarbij wil ik wel aangeven dat wij dat doen zonder de focus op Rijsbergen te verliezen.” Als afsluiter wil de wethouder graag nog de aandacht vragen voor de verkeersveiligheid in de gemeente. “Ik wil niet de belerende schoolmeester uithangen, maar verkeersveiligheid heeft ook met het gedrag van mensen te maken. Hou je bijvoorbeeld aan de maximale snelheden, zodat wij samen kunnen zorgen voor een betere verkeersveiligheid.”