Nieuwe bieb-directeur: ‘Zou graag willen dat de bibliotheek voor iedereen gratis is’

Pepijn Djelan is per 1 maart 2025 begonnen als directeur-bestuurder van de Bibliotheek West-Brabant. Hij volgt daarmee Roos Herman op die vier jaar lang deze functie vervulde. Djelan gunt zichzelf naar eigen zeggen de tijd om plannen en ambities te vormen. Een gratis bibliotheek voor iedereen voelt hij in ieder geval wel wat voor.
Pepijn Djelan (51) woont in Dordrecht met zijn vrouw en twee kinderen. Hij heeft naar eigen zeggen altijd een sterke betrokkenheid gehad bij de samenleving. “Ik kom uit de kinderopvangsector, waar ik me richtte op de ontwikkeling van kinderen. In de bibliotheek is die focus breder: het gaat om de ontwikkeling van álle mensen.”
Bibliotheek
Een interview met de nieuwe directeur vindt plaats in de bibliotheek in Roosendaal. Op de achtergrond lezen mensen een krantje, en spelen kinderen educatieve spelletjes. Een verdieping hoger wordt er door studenten veel gebruik gemaakt van plekken om rustig te lezen en werken. Het is duidelijk dat de bibliotheek allang niet meer de stoffige boekenopslag van vroeger is. “Wij helpen mensen in hun ontwikkeling,” vertelt Djelan enthousiast. “Of het nu gaat om basisvaardigheden, zoals Nederlands spreken of schrijven of het leren omgaan met de computer, hulp bij bijvoorbeeld het aanvragen van een DigiD, of simpelweg een plek waar mensen elkaar kunnen ontmoeten. De bibliotheek is een kenniscentrum, een ontmoetingsplaats en een motor voor een vaardige samenleving.”
Impact
Met tien bibliotheken, vijf servicepunten en tien haal- en brengpunten en een team van 140 medewerkers en meer dan 300 vrijwilligers, heeft de Bibliotheek West-Brabant een grote impact in de gemeenten Bergen op Zoom, Halderberge, Moerdijk, Roosendaal, Rucphen, Steenbergen, Woensdrecht en Zundert. Toch denkt Djelan dat er kansen zijn om de toegankelijkheid nog verder te vergroten.
Kennis en boeken, maar ook onze andere activiteiten, moeten beschikbaar zijn voor iedereen, ongeacht de dikte van hun portemonnee.
Op dit moment betalen volwassenen nog een contributie om lid te zijn van de bibliotheek, terwijl kinderen al gratis boeken kunnen lenen. Wat Djelan betreft komt daar verandering in, laat hij desgevraagd weten. “De gemeente Rotterdam heeft dit al gerealiseerd. Wij gaan onderzoeken of dit ook hier mogelijk is. Niet alleen binnen ons eigen netwerk, maar samen met andere Brabantse bibliotheken en de Vereniging van Openbare Bibliotheken.”
Hij is ervan overtuigd dat een gratis bibliotheek de drempel verlaagt en meer mensen toegang geeft tot kennis en cultuur. “Toegankelijkheid is essentieel. Kennis en boeken, maar ook onze andere activiteiten, moeten beschikbaar zijn voor iedereen, ongeacht de dikte van hun portemonnee.” Hij voegt eraan toe dat veel activiteiten in de bibliotheek nu al gratis zijn.
Toegankelijkheid
Djelan erkent dat dit niet zomaar gerealiseerd zal worden. “Uitdagingen zijn er altijd, zeker op financieel vlak. Maar de overheid investeert in bibliotheken en werkt aan een nieuwe wet die de toegankelijkheid nog verder moet verbeteren. Dat biedt kansen.”
Met zijn frisse blik en gedreven aanpak hoopt Djelan de bibliotheek niet alleen toegankelijker te maken, maar ook haar maatschappelijke rol te versterken. “Ik ben pas net begonnen, maar ik zie al hoe belangrijk de bibliotheek is voor zoveel mensen. Nu is het de kunst om die impact nog groter te maken.”